A KITE Zrt. lett a 2018-as év Credit Management Csapata

Interjú Csányi Jánossal a KITE Zrt. kockázatkezelési vezetőjével

Megtennéd, hogy néhány mondatban bemutatod a KITE Zrt. tevékenyégét?

A 100%-ban magyar tulajdonú KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. központja Nádudvaron található, az 5 régióba és 20 alközpontba szervezett kereskedelmi és szolgáltató hálózata pedig az ország egész területét lefedi. Munkatársainak száma az 1300 főt is meghaladja, akiknek több mint 50%-a felsőfokú végzettségű.

A KITE Zrt. dinamikusan fejlődik és piacvezető mezőgazdasági integrátorként 2017-es éves nettó árbevétele megközelítette a 270 milliárd forintot.

6 KTE 2957
Csányi János

A vállalat a precíziós és talajkímélő gazdálkodáshoz kapcsolódó technológiák széles körű elterjesztésével közvetíti az agrárinnovációt a gazdálkodók felé, elősegíti a versenyképességüket, és felelősen hozzájárul a gazdasági, környezeti és társadalmi fenntarthatósághoz. Megbízható és stabil háttérként segíti a magyar mezőgazdaság fejlődését.

Te mikor kerültél a céghez, mi a szakmai háttered és milyen szemlélettel vezeted a csapatot?

Végzettségemet tekintve okleveles közgazdász és mérlegképes könyvelő vagyok. Éppen 13 éve kezdtem a KITE Zrt.-nél dolgozni, ahol a kezdetektől kizárólag kockázatkezeléssel foglalkoztam. Korábban multinacionális és mezőgazdasági termelő cégeknél szereztem széleskörű gyakorlatot, mivel a logisztikában, a számvitelben és az adózás területén is kipróbáltam magam. Ezzel a tapasztalattal a hátam mögött a kompetenciáimhoz jól illeszkedőnek gondolom és érzem a mai munkámat, mind a szervezet, mind a szakma tekintetében.

Szakmai szempontjaim közül a legfontosabbak a célorientáltság, a strukturált gondolkodás, a rendszerszemlélet és a szabálykövetés pedig a területünk alapját jelentik. Vezetőként aktuálisan a munkatársaim önállóságra való ösztönzése a célkitűzésem, a tevékenységben és a gondolkodásban egyaránt, amivel a bennük rejlő még kihasználatlan potenciált szeretném kiaknázni.

Hogy épül fel a credit management szervezet, milyen csapattal menedzselitek a követeléseket?

A földrajzi felosztáshoz igazodva minden régióban egy fő kockázatkezelő dolgozik, akiknek a munkáját egy fő kockázatkezelési asszisztens segíti. A területi kollégák formálisan a régió üzemeltetési igazgatók vezetése alá tartoznak. A központban kizárólag a koordináció zajlik, itt a kockázatkezelési igazgató – aki a terület vezetője -, valamint a kockázatkezelési koordinátor és egy előadó dolgozik. Szervezetileg a központhoz tartozik egy specialista is, aki kertészeti és beruházási ügyekkel foglalkozik, illetékessége az egész országra kiterjed. A mátrixrendszer alapján minden kockázatkezelési területen dolgozó munkatársunk a kockázatkezelési igazgató szakmai irányítása alá tartozik.

Mekkora portfóliót kezeltek, vannak speciális credit management kihívások a munkátok során?

A szervezetünk által kezelt 6-12 hónapos halasztott fizetésű finanszírozás-állomány - amit mi konstrukciós finanszírozásnak hívunk - 50 milliárd, a klasszikus kereskedelmi hitel pedig 115 milliárd forint volt 2017-ben. Ehhez jön még a több tíz milliárd forintra rúgó, a beruházási termékek értékesítéséhez kapcsolódó garanciavállalás a pénzintézeti finanszírozók felé, amit szintén a kockázatkezelési rendszerben foglalt szabályok szerint engedélyezünk.

Speciális kihívásként a KITE Zrt. komplex tevékenységének kezelését említeném, hiszen az egyes folyamatokban rejlő kockázatok mind jellegükben, mind mértékükben eltérőek lehetnek, amihez alkalmazkodva az eljárásainkat is differenciálnunk kell.

6 KITE kockazatkezelo csapat

Mennyire szoros az együttműködésetek az értékesítési területtel?

A KITE Zrt. működésében a kockázatkezelés az értékesítési folyamat részét képezi, a kockázatkezelési rendszer az értékesítés meghatározott mozzanataihoz rendel szigorú szabályokat. A kockázatkezelők és az értékesítők tehát együtt dolgoznak. A kereskedők a halasztott fizetéses ügyletek bármilyen formáját a kockázatkezelők által jóváhagyott keretek között és kondíciók mellett valósíthatják meg, míg a kockázatkezelők egyik fő feladata a kereskedők által feltárt üzleti lehetőségek kiaknázását lehetővé tevő, az elvárt biztonsági szintet és jelleget kielégítő alternatívák kidolgozása.

Milyen információs bázis áll rendelkezésetekre a limitdöntések és a behajtási munka során?

A nálunk folyó munka egyediségét egy szempontból éppen az információs bázisunk sokrétűsége adja. Egy-egy partnerünkkel általában számos kapcsolati pontunk van, ahonnan folyamatosan szerteágazó és friss információt kapunk azok működésével kapcsolatban. Itt említeném a partnereket aktívan látogató agronómiai-, kertészeti-, gép- és alkatrész kereskedőket, az alközpontokban dolgozó értékesítési előadókat, nem utolsósorban a szervizszerelőket és sok egyéb más pl. szolgáltatási területen dolgozó munkatársunkat. Bizonyos információkat irányítottan és rendszeresen gyűjtünk. Ezekre az információkra építkezve igyekszünk prognózist készíteni a partnereink későbbi fizetési képességéről, az összegszerűséget valamint az időbeliséget is szem előtt tartva. Mindemellett természetesen a cégek beszámoló adatait is elemezzük, illetve céginformációs szolgáltatást is igénybe veszünk.

Milyen eredményességgel dolgoztok, melyek azok a credit management eredmények, melyekre büszkék vagytok?

A hitelezési veszteségeink évek óta minimálisak, a kereskedelmi célkitűzéseinket pedig jellemzően meg tudjuk valósítani. Mostani prognózisunk szerint az éves konstrukciós finanszírozásból várható hitelezési veszteség legfeljebb 0,3 ezrelék lesz, aminek behajtásán jelenleg is dolgozunk. Erre az eredményre magam is büszke vagyok.

Hogy ítéled meg a jelenlegi gazdasági környezetet az agráriumban és milyen várakozásaid vannak a következő évre?

Korábbi években sokszor tetten érhető volt egyfajta csodaváró hangulat felbukkanása. Többekkel beszélgetve úgy látom, jelenleg inkább a realitás talaján állás a jellemző általánosan. A realitás várakozásaim szerint egy olyan piaci környezet, ahol céltudatos munkával, kitartó szorgalommal minden szereplő jó eséllyel tud nyereségesen gazdálkodni, a szórás – értem ezalatt a kiugró nyereséget és a jelentős veszteséget is - jellemzően alacsony szinten marad. Kockázatkezelési szempontból ezt a jelleget nagyon jónak ítélem.

Miben látod a közeljövő legnagyobb kihívását a szakmában?

A legnagyobb szakmai kihívást egy globális recesszióra való készenlét fenntartásában látom, úgy, hogy annak bekövetkezéséig a kedvező gazdasági környezet előnyeit is képes legyen a cégünk kihasználni, és a kockázatkezelés ne legyen ebben akadályozó terület.

Ráadásul úgy kell mindezt a folyamatainkban és a gondolkodásunkban megvalósítani, hogy egyébként válságnak aktualitása nincs, és már elég idő eltelt az utolsó óta ahhoz, hogy az emléke is elhalványuljon a gazdaság szereplőkben.

Még egyszer gratulálunk az elismeréshez, sok sikert és jól fizető vevőket kívánunk a KITE-nek!

Elérhetőség

Magyar Credit Management Szövetség
Cím: 1118 Budapest, Rétköz u. 5.
Telefon: +36 (1) 248 0067
E-mail: info@creditmanagementszovetseg.hu

captcha