Pán-európai FECMA Credit Management Konferencia Budapesten

A FECMA (The Federation of European Credit Management Associations, Credit Management Szövetségek Európai Egyesülete) és a Magyar Credit Management Szövetség 2013. május 16-17-én Budapesten rendezte meg első Pán-európai Credit Management Konferenciáját (www.cm-congress.eu) European „Best Practices – Inspiration for Credit Managers” címmel. A rendezvényen 250 olyan nemzetközi szakember vett részt Európa különböző országaiból, akik azért gyűlnek össze, hogy megvitassák a credit managementtel kapcsolatos gyakorlati tapasztalataikat és a szakmai trendeket. A rendezvény helyszíne a Budapest történelmi központjában található Magyar Tudományos Akadémia épülete volt.

A FECMA, amely 15 európai ország credit management szövetségét összefogó ernyőszervezet - és több mint 20.000 európai credit managert képvisel - az üzleti, állami és kutatás-fejlesztési szféra neves szakembereit kérte fel előadónak a konferencián. A rendezvény vállalatmérettől és ágazattól függetlenül minden credit manager számára érdekes témákat ölelt fel, függetlenül a vállalatuk méretétől vagy ágazatától.

“Az elmúlt években tapasztalt válság és bizonytalanság egyértelműen fókuszba állította a professzionális credit management jelentőségét.” mondta Szentirmay Péter, a Magyar Credit Management Szövetség elnöke, hozzátéve: „Az európai országok különböző problémákkal néznek szembe, minden esetben meg kell találnunk a helyes válaszokat ezekre a kihívásokra. A credit managerek szerepe előtérbe került és sokkal nagyobb felelősség hárul rájuk, mint eddig bármikor: közvetlen kapcsolatot ápolnak az ügyfelekkel, ismerik az ágazat szereplőit, részt vesztnek az üzleti stratégia kialakításában és támogatják az értékesítési tevékenységet. A pán-európai kongresszus remek lehetőség a kérdések megvitatására és az elért eredmények visszacsatolására a mindennapi üzleti folyamatokba.”

A konferencia első napján az előadások a credit management szakmai best practice-re fókuszáltak: a Scania Financial Services bemutatta, milyen hatással volt a pénzpiaci válság a működésükre és milyen megoldásokat találtak a problémák kezelésére, a Wolters Kluwer pedig a kockázatkezelés és az értékesítés összhangjának szerepét emelte ki a vevői kapcsolatokban. Magyar vállalatként a Waberer’s International mutatta be a nemzetközi piacon működő credit management folyamatait, az európai makroökönómiai trendekről pedig Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője tartott előadást. Nagy érdeklődés mellett zajlott a panelbeszélgetés, amely a credit management európai prespektíváit elemezte a Donna Karan olasz, a Sagem Defense Securite francia, és a Sapa Group magyar credit managerének részvételével.

Az első nap végén gálavacsora keretében FECMA életműdíj (Lifetime Achievement Award) került átadásra: a díjat elsőként Oswald Royaards a FECMA korábbi elnöke, a Holland Credit Management Szövetség alapítója kapta több évtizedes munkája elismeréseként.

A második nap két elméleti jellegű előadással kezdődött: a belga Gent Egyetem professzora az akadémiai kutatások eredményein vezette végig a résztvevőket, az SHS Viveon pedig a credit management folyamat felépítésének folyamatát mutatta be blokkonként. A bemutatott részeket gyakorlati előadások tették teljessé best practice jelleggel: a finn UPM a nemzetközi credit policy-ra és KPI-ra, az Agfa Graphics globális credit managere a szervezet és folyamatok szoftveres támogatására mutatott példát. Az ABB Schweiz nemzetközi szervezet felépítéséről tartott előadást, a konferencia utolsó blokkjaként pedig a Veolia Environmental Services prezentációja közelítette meg új szemszögből a minőséget, mint a credit management folyamatok fejlesztési szempontját.

A kongresszushoz kapcsolódóan olyan vezető nemzetközi szolgáltatók is bemutatkoznak, mint az AON, Atradius, Bisnode, Bureau van Dyk, Euler Hermes, Guardean, Opten, Prof. Schumann GmbH vagy Sungard, amelyek a credit management szakterülethez kapcsolódó szolgáltatásokat nyújtanak az üzleti információktól a hitelbiztosításon keresztül az IT rendszerek megvalósításáig.

“A Pán-európai FECMA Credit Management Konferencia kiemelt fontosságú esemény: jelenleg egyes a jelen lévő európai országok gazdaságai rendkívül nehéz időszakon mennek keresztül és a credit management szakma értéke, valamint megítélése talán soha sem volt ennyire fókuszban.” véli Glen Bullivant ICM, a FECMA elnöke.